REZERVASYON
 
EĞİRDİR’DE “UYUYAN GÜZEL” NERESİ?
EĞİRDİR ELMACILIĞININ TARİHÇESİ
PAPURATEŞ TAKIMI – EĞİRDİR
2000 YILLIK YEŞİLADA
EĞİRDİRLİ SADRAZAM
OLUKLACI'NIN TARİHİ
EĞİRDİR İSMİNİN EFSANESİ
ARKEOLOJİK VARLIKLAR
PROSTANNA
PARLAİS
AYASTEFANOS KİLİSESİ
EĞİRDİR KALESİ
HIZIRBEY CAMİİ
DÜNDARBEY MEDRESESİ
EĞİRDİR GÖLÜ
EĞİRDİR'DE NE YAPMALI?
EĞİRDİR GÖLÜ
 

Isparta ili sınırları içinde yer alan Eğirdir Gölü, ortalama 475 kilometrekarelik yüzölçümü ile Türkiye nin 4. büyük gölüdür. Deniz seviyesinden 918 metre yüksekliktedir. Eğirdir Gölünün en derin noktası 16,5 metredir. Kuzeyde kalan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan bölümüne Eğirdir Gölü denir. Her iki bölüm Hoyran Boğazı ile birleşir.

Zengin balıkçılık potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da önem taşımaktadır. Gölden çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da karşılanmaktadır. Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölünden sağlanmaktadır.

Gölde, Eğirdir e bir yolla bağlanmış bulunan iki küçük yarım adacık bulunmaktadır. Birincisi Can Ada, ikincisi ise Yeşilada (NİS ADA) dır. Gölde su ürünlerinden balık ve kerevit bulunmaktadır.

Kovada Gölü : Eğirdir İlçesinde bulunan bir başka göldür. Kovada Gölünün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırır. Bu özelliklerinden dolayı Milli Park niteliğini almıştır. Eğirdir Gölünde bulunan fazla su, bir kanalla Kovada Gölüne akar.

Copyrights (c) 2015. www.nisotel.com